Čo majú spoločné dvanásťročná spisovateľka, chalanisko s embéčkou na ceste okolo sveta, šťastný poľnohospodár, kvantový fyzik a muž, ktorému trojtýždňový boj o život v amazonskom pralese zmenil život? Nápad, odvahu a vytrvalosť. A tiež to, že sa ako rečníci stretli na TEDxBratislava, podľa mnohých udalosti roka.
TED síce je pôvodne odvodený od technology, entertainment, design, avšak viac ho charakterizuje podtitul Ideas worth spreading (myšlienky hodné šírenia), kde úžasní rečníci úžasne rozprávajú o úžasných veciach. Čo je TEDx? Nezávislé podujatie organizované dobrovoľníkmi podľa formátu TEDu. A jeden taký sa poprvýkrát organizoval aj na Slovensku.
Viaceré zhrnutia, zážitky i postrehy alebo niečo zo zákulisia si už môžete prečítať. Ja vám chcem sprostredkovať v čom pociťujem prínos pre mňa a v čom vidím prínos pre spoločnosť.
“To si sem prišiel iba kvôli tomuto?” pýtalo sa ma viacero účastníkov. Pochádzam totiž z Michaloviec a pôsobím v Prahe. “No, áno.” – odpovedám trošku s výrazom, že nechápem prečo je to divné. Keďže celkovú atmosféru vytvárajú nielen organizátori a rečníci ale aj účastníci, veľký podiel na úspechu má na týchto akciách to, že sa jedná o účastníkov so živým záujmom, so schopnosťou niečo obetovať a otvoriť myseľ. Takáto selekcia možno pôsobí elitársky, ale verte mi, nie je na škodu a je predpokladam vytvorenia “TED atmosféry”.
Čo som si teda odniesol, okrem trička v ruksaku
Nadšenie
“Nech robíte čokoľvek, ak chcete niečo dosiahnuť, musíte byť vnútorne nadšení”. To tam síce nikto nepovedal, ale priam to sršalo z väčšiny rečníkov. Myslím, že vnútorné (zdalo sa opravdivé) nadšenie bolo priamo úmerné dojmu aký prednášajúci zanechal. Naviac, nadšenie sršalo aj z poslucháčov, ktorí boli plní očakávaní a vďačne sa nechávali naplňovať myšlienkami z pódia. Spolu to vytváralo tu nepopísateľnú “TED atmosféru”.
Odvaha
Každý z rečníkov je vo svojej oblasti tak trochu priekopníkom a dal sa tak trochu na riskantný podnik. Nech už je to cesta okolo sveta na embéčke Martina Beťka, román dvanásťročnej Stely Brix, Agrokruh Jána Šlinského, notebooky do rómskej triedy pod vedením Romana Baranoviča a učiteľa Juraja Platka alebo učenie sa čínskej medicíne Charmian Wylde – všetci sa dali na niečo, čo vyzerá na prvý pohľad takmer nemožné a v žiadnom prípade nie je zaručený úspech.
Vytrvalosť
Žiadny nápad, odvaha ani nadšenie by sa bez vytrvalosti nepretavili do výsledku. Z prezentácii sa nám mnoho vecí zdá jednoduchých, ale z rozhovorov s rečníkmi vyplynulo, že každý úspech je beh na dlhú trať. O vedcoch ani nehovoriac, sám viem koľko odolností voči frustrácii stoja niektoré výsledky. A v živote vám ľudia síce pomáhajú ale aj kladú prekážky. Vytrvalosť a neoblomnosť je preto nevyhnutná.
Vzory vzory vzory
Pre mňa je toto hlavná message z celého TEDx-u, ktorú som si odniesol pre seba a vidím to aj ako hlavnú potrebu pre spoločnosť. Veľa vecí je totiž v ľudskej spoločnosti “nakazlivých” (aj keď sa to nemusí zdať), napríklad podľa nového výskumu aj obezita. A ako krásne rozprávala v premietanom videu TED Kiran Bir Sethi, správne motivované deti, môžu byť majákom a impulzom pre ďalšie deti, ktoré môžu byť majákom pre tie ďalšie. Ako to v praxi môže vyzerať u nás, ukázala Vladislava Dolníková, zakladateľka nadácie Divé maky, ktorá podporuje talentované rómske deti a dáva im možnosť zažiť emóciu “úspechu”, ktorú v tejto komunite (často) vôbec nepoznajú. Jej hlavný prínos nie je len v konkrétnej pomoci jednotlivcovi, ale hlavne v tom, že týchto pár jednotlivcov pôsobí vo svojej komunite ako zapálený vzor, ktorý túžbu po úspechu a schopnosť vytrvalosti rozdáva ďalej.
Presne v tomto vidím veľkú dieru v slovenskej (i českej) spoločnosti. Nemáme etablované a rozšírené vzory poctivo úspešných a zapálených ľudí, ktorí by boli s nami v priamejšom kontakte. Ak ich aj máme, sú kdesi v úzadí, v nezáujme bežnej populácie. Prevládajú tak skôr názory, že všetka snaha je zbytočná. Že vládne len politická či mafiánska moc a peniaze. Práve táto konferencia však dokazuje, že takéto vzory máme a že sa môžeme “nakaziť” (ak máme príležitosť), potrebujeme len nadšenie, odvahu a vytrvalosť. A vzory okolo seba. “Budeš tým, čím sa obklopíš” nie je hlúpe klišé, je v tom kus veľkej pravdy.
Inšpirácia
Myslím si, že sa nenájde jediný účasntík, ktorý by si nič neodniesol. Je to ho veľa, sám to budem ešte vstrebávať dlhšie. A verím, že motivácia a inšpirácia, ktorou som bol po tomto dni naplnený dá pohon mojím ďalším konkrétnym krokom.
Spätosť s prírodou
Aj v technickej dobe nás robia šťastnými veci, ktoré robili šťastnými našich dávnych predkov. O divočine a prečo si ju nezničiť pekne rozprával Tomáš Vančura a o tom ako sa mu zmenil život, keď sa na dva týždne stratil v pralese Yossi Ghinsberg.
Negatíva
Ani kritike sa netreba vyhýbať. Organizácia skvelá, trošku možno mohol byť networking organizovanejší, napríklad debatné “spoty” typu veda, technológie, IT, whatever. Ale i náhodnými stretnutiami sa dalo porozprávať so zaujímavými ľuďmi. Niektorí rečníci nie úplne dodržovali vyhradený čas, čo zbytočne podkopávalo ich zdelenie. A ako správne podotkla v článku Eva Vozárová, forma s “hlavnou message” nebola zďaleka vždy ideálna (odporúčam knihu “Prezentácia a Zen“), čo je v istom svetle pozitívne a ponaučenie z toho plynie, že nech ste akokoľvek dobrý, vždy sa je čomu učiť.
Hlavná message
Zhrnul by som to myšlienkou, že bodaj by sme viac mali priamočiarosti v konaní ako Stela Brix (“Nepáčilo sa mi ako knižky končia a že hrdinovia starnú, tak som si napísala vlastný príbeh, vlastnú knihu.”), srdečnosti, vtipu a nadhľadu Jána Šlinského (“Vedieť sa pozrieť do očí spotrebiteľovi a povedať ‘Nič som tam nedal. ‘ “), emócií a zamyslenia, ktoré vie vyvolať Yossi Ghinsberg (“Ona ma potrebovala. Tak zachránila môj život”), odvahy ísť za snom napriek strachu Martina Beťka (“Blížili sa tmavé postavy. To je koniec. Ale oni nám pomohli odtlačiť našu embéčku”), prekonaniu predsudkov ako to úspešne ukazuje Vladislava Dolníková (“Podporovateľ jedného talentu, ktorý bol dlho v anonymite prišiel po jednom koncerte, že sa chce zoznámiť, pretože je neskutočne hrdý na rómske dieťa, ktoré podporoval”) a schopnosť vysvetľovať kvantovú fyziku jazykom, ktorý nie je zostrojený na to aby takúto vec dokázal obsiahnuť (“Je to aj 1 aj 0, ale v okamihu merania to bude s určitou pravdepodobnosťou 1 alebo 0″.
A vôbec. Tých zážitkov je omnoho viac, ale nedajú sa spísať do článku čitateľnej formy, preto až budú videá (http://tedxbratislava.sk), definitívne si ich kuknite, lebo stoja za to!
Please comment with your real name using good manners.